Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Beers Burgers Bikes

All Results

Condor Cycles LogoResults:

Womens Knockout:

 

  Qualifiers Time     Semi Finals Time   Final 250m
1 Hanan Qattan 13.91   1 Hanan Qattan 14.21   Hanan Qattan 14.61
2 Hannah Davy 14.25     V     V  
3 Betsy Walker 15.19     Amy 16.25   Hannah Davy 13.55
4 Amy 15.76              
        2 Hannah Davy 13.85   Minor Final  
          V     Amy  
          Betsy Walker 15.93   V  
                Betsy Walker  
          Fastest Time      
          Hannah Davy 13.85      
                Winner  
                Hannah Davy 13.55
                Runner Up  
                Hanan Qattan 14.61

Mens Knockout:

 

  Qualifiers Time     First Round Time     Quarter Finals Time     Semi Finals Time   Final 500m 500m
1 Tim Bailey 10.85   1 Tim Bailey 11.19   1 Tim Bailey 10.91   1 Tim Bailey 11.95   Tim Bailey  
2 Andy Draper 11.11     V       V       V     V  
3 Mantas  11.19     Chris Holdstock 12.83     Luca 11.73     Rob Hill 11.97   Mantas   
4 Kionne Potter 11.33                              
5 Rob Hill 11.57   2 Andy Draper 11.73   2 Andy Draper 11.61   2 Andy Draper 11.63   Minor Final  
6 Max Stelling 11.67     V       V       V     Rob Hill  
7 Harry Carron 11.71     Scott Leonard 12.31     Gary Vallance 12.07     Mantas  11.01   V  
8 James Hill 11.75                           Andy Draper  
9 Luca 11.79   3 Mantas  10.89   3 Mantas  10.87     Semi Finals Time      
10 Gary Vallance 11.83     V       V       Mantas  11.01      
11 Matt East 12.11     Richard Grinnell 12.43     Max Stelling 11.09           Winner  
12 Stewart Walker 12.13                              
13 Dan Timmins 12.21   4 Kionne Potter 11.57   4 Kionne Potter 12.05           Runner Up  
14 Richard Grinnell 12.21     V       V                
15 Scott Leonard 12.45     Dan Timmins 11.63     Rob Hill 11.27           Third   
16 Chris Holdstock 12.87                              
        5 Rob Hill 11.05     Fastest Time           Fourth  
          V       Mantas  10.87              
          Stewart Walker 12.33                      
                                   
        6 Max Stelling 11.11                   Name Fastest
          V                     Tim Bailey 10.85
          Matt East 11.77                      
                                   
        7 Harry Carron 11.55                      
          V                        
          Gary Vallance 11.47                      
                                   
        8 James Hill 11.85                      
          V                        
          Luca 11.45                      
                                   
          Fastest Time                      
          Mantas  10.89                      

 

Womens Qualification:

 

Women's Qualification Age Time KPH MPH RPM
Hanan Qattan 31 13.91 64.7 40.4 203.5
Hannah Davy 25 14.25 63.2 39.5 198.6
Betsy Walker 11 15.19 59.2 37.0 186.3
Amy   15.76 57.1 35.7 179.6

 

Mens Qualification:

Men's Qualification Age Time KPH MPH RPM
Tim Bailey 51 10.85 82.9 51.8 209.4
Andy Draper 48 11.11 81.0 50.6 204.5
Mantas  21 11.19 80.4 50.3 203.1
Kionne Potter 32 11.33 79.4 49.6 200.6
Rob Hill 31 11.57 77.8 48.6 196.4
Max Stelling 24 11.67 77.1 48.2 194.7
Harry Carron 26 11.71 76.9 48.0 194.1
James Hill 25 11.75 76.6 47.9 193.4
Luca   11.79 76.3 47.7 192.7
Gary Vallance 43 11.83 76.1 47.5 192.1
Matt East 32 12.11 74.3 46.4 187.7
Stewart Walker 45 12.13 74.2 46.4 187.3
Dan Timmins 32 12.21 73.7 46.1 186.1
Richard Grinnell 43 12.21 73.7 46.1 186.1
Scott Leonard 29 12.45 72.3 45.2 182.5
Chris Holdstock 26 12.87 69.9 43.7 176.6
Andy Merrick 12.97 69.4 43.4 175.2
Max Griffiths 25 13.21 68.1 42.6 172.0
Felix Walker 16 13.51 66.6 41.6 168.2
Dave Timmins 65 14.87 60.5 37.8 152.8
Jim Bob Bloomer 39 112.47 8.0 5.0 20.2
Spencer Church 20 112.57 8.0 5.0 20.2
Back to top