Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Blanchards Bailey Rollapaluza Challenge

All Results

Condor Cycles Logo

Men's Individual Times
  Race Distance 250m Track      
1 Name Time KPH MPH RPM
2 James 7 Buzzy Boys 11.09 81.2 50.4 204.9
3 Mark Green  11.21 80.3 49.9 202.7
4 Sam Axon 11.25 80.0 49.7 202.0
5 Alex Townsend 2 11.35 79.3 49.3 200.2
6 Mark 8a 11.47 78.5 48.8 198.1
7 Phil Lawrence 11.79 76.3 47.4 192.7
8 Vern Troyer 8b 11.81 76.2 47.4 192.4
9 Cormac Buzzy Boys 7 11.83 76.1 47.3 192.1
10 Chris 10 11.99 75.1 46.6 189.5
11 James Homer 11.99 75.1 46.6 189.5
12 Liam 8a 12.07 74.6 46.3 188.3
13 Stuart 9 12.09 74.4 46.3 188.0
14 Tim Simmonds 2 12.13 74.2 46.1 187.3
15 Postman Pat 8b 12.23 73.6 45.7 185.8
16 Gordon Ramsey 8b 12.39 72.6 45.1 183.4
17 Paul Axon 10 12.47 72.2 44.8 182.2
18 Steve 10 12.62 71.3 44.3 180.1
19 Tom 8a 12.65 71.1 44.2 179.6
20 Paul 10 12.71 70.8 44.0 178.8
21 Steve Gordon 10 12.87 69.9 43.5 176.6
22 Jordan Buzzy Boys 7 13.00 69.2 43.0 174.8
23 Dave 8a 13.18 68.3 42.4 172.4
24 Marcus 13.20 68.2 42.4 172.2
25 Andrew Buzzy Boys 7 13.74 65.5 40.7 165.4
26 Barry 13.74 65.5 40.7 165.4
27 Julian 9 14.10 63.8 39.7 161.2
Women Individual Times
  Race Distance 250m Track      
  Name Time KPH MPH RPM
1 Emma 6 12.96 69.4 43.2 175.3
2 Yvonne 9 13.72 65.6 40.8 165.6
3 Julia 7 Buzzy Birds 13.90 64.7 40.2 163.5
4 Bangers 8b 13.92 64.7 40.2 163.3
5 Charlie 13.94 64.6 40.1 163.0
6 Sophie 6 14.10 63.8 39.7 161.2
7 Rowena 7 Buzzy Birds 14.20 63.4 39.4 160.0
8 Nat Hingley 2 14.60 61.6 38.3 155.7
9 Sarah Gray 6 15.08 59.7 37.1 150.7
10 Louisa 7 Buzzy Birds 15.34 58.7 36.5 148.1
11 Charlotte 6 15.36 58.6 36.4 147.9
12 Freya 7 15.72 57.3 35.6 144.6
13 Theresa 15.92 56.5 35.1 142.7
14 Hannah 16.04 56.1 34.9 141.7
15 Holly Samuels 6 16.20 55.6 34.5 140.3
16 Ruth 16.50 54.5 33.9 137.7
17 Victoria 7 Buzzy Birds 16.54 54.4 33.8 137.4
18 Meggie 6 17.44 51.6 32.1 130.3
Table Team Times
Team Rider 1  Time Rider 2  Time Rider 3 Time Rider 4 Time Total Time
10 Sam Axon 11.25 Steve 12.62 Chris 11.99 Paul 12.71 00:48.57
8a Liam 12.07 Tom 12.65 Dave 13.18 Mark 11.47 00:49.37
7a James 11.09 Jordan 13.00 Andrew 13.74 Cormac 11.83 00:49.66
5 Paul Axon 12.28 Steve Gordon 12.82 Leyton  11.91 Lee 12.75 00:49.76
2 Alex 11.33 Tim 12.13 Tom 13.10 Nat 13.34 00:49.90
783 Mark Green 11.21 James Homer 11.99 Marcus  13.20 Barry 13.74 00:50.14
8b Postman Pat 12.23 Gordon Ramsey 12.39 Vern Troyer 11.81 Bangers 13.92 00:50.35
4 Neil 12.86 Kevin 12.83 Andy 13.40 Steve 13.12 00:52.21
9 Yvonne 13.72 Freya 16.86 Stuart 12.09 Julian 14.10 00:56.77
6 Charlotte 15.36 Sophie 14.10 Meggie  17.44 Emma 12.96 00:59.86
7b Louisa 15.34 Rowena 14.20 Victoria 16.54 Julia 13.90 00:59.98
Men Knockout Rounds
  Qualifiers Time   Heat Quarter Finals Time   Heat Semi Finals Time   Final Time
1 Mark Green  11.21   1 Mark Green  11.97   1 Mark Green  11.61   Sam Axon 11.75
2 Sam Axon 11.25     Phil Lawrence 12.13     Sam Axon 11.43   Mark Green  11.97
3 Alex Townsend 2 11.35     Tim Simmonds 2 12.46     Cormac Buzzy Boys 7 11.67   James Homer 11.59
4 James Buzzy Boys 11.09     Steve 10 12.70     James Buzzy Boys 12.80   Alex Townsend 2 11.65
5 Phil Lawrence 11.79                      
6 Vern Troyer 8b 11.81   2 Sam Axon 11.93   2 Alex Townsend 2 11.65   Final Fastest
7 Cormac Buzzy Boys 7 11.83     Vern Troyer 8b 12.33     James Homer 11.53   James Homer 11.59
8 Chris 10 11.99     Stuart 9 12.29     Phil Lawrence 11.87      
9 James Homer 11.99     Paul Axon 10 12.49     Stuart 9 11.83   Mens Winner 250m
10 Liam 8a 12.07                   James Homer 11.59
11 Stuart 9 12.09   3 Alex Townsend 2 11.65     Semi Finals Fastest   Runner Up 250m
12 Tim Simmonds 2 12.13     Cormac Buzzy Boys 7 11.99     Sam Axon 11.43   Alex Townsend 2 11.65
13 Postman Pat 8b 12.23     Liam 8a 12.39           Third 250m
14 Gordon Ramsey 8b 12.39     Gordon Ramsey 8b 12.84           Sam Axon 11.75
15 Paul Axon 10 12.47                   Fourth 250m
16 Steve 10 12.62   4 James Buzzy Boys 11.89           Mark Green  11.97
          Chris 10 12.13              
          James Homer 11.75              
          Postman Pat 8b 12.21              
                           
          Quarter Finals Fastest              
          Alex Townsend 2 11.65              
Women Knockout Rounds
  Qualifiers Time   Heat Semi Finals Time   Final Time
1 Emma 6 12.96   1 Emma 6 13.68   Emma 6 14.66
2 Yvonne 9 13.72     Julia 7 Buzzy Birds 13.78   Julia 7 Buzzy Birds 14.10
3 Julia 7 Buzzy Birds 13.90     Rowena 7 Buzzy Birds 13.90   Sophie 6 13.80
4 Bangers 8b 13.92     Sarah Gray 6 15.36   Nat Hingley 2 14.20
5 Sophie 6 14.10              
6 Rowena 7 Buzzy Birds 14.20           Final Fastest
7 Nat Hingley 2 14.60   2 Yvonne 9 14.98   Sophie 6 13.80
8 Sarah Gray 6 15.08     Bangers 8b 15.98      
          Sophie 6 13.94      
          Nat Hingley 2 14.22   Womens Winner 250m
                Sophie 6 13.80
          Semi Finals Fastest   Runner Up 250m
          Emma 6 13.68   Julia 7 Buzzy Birds 14.10
                Third 250m
                Nat Hingley 2 14.20
                Fourth 250m
                Emma 6 14.66
Gallery

Click HERE

Back to top