Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Boxpark x Twenty3c

All Results

Condor Cycles Logo

Results
Male Winner 250m   Female Winner 250m
Atiba Quildan 10.48   Honor Elliot 12.42
Runner Up 250m   Runner Up 250m
Tom Neale 11.22   Ceri Dipple 13.30
Third 250m   Third 250m
Tim Bailey 11.22   Sarah Dipple 13.65
Fourth 250m   Fourth 250m
Simon Howes 12.54   Emma Strang 14.34
         
         
Fastest      Fastest  
Atiba Quildan 10.26   Honor Elliot 12.42

 

Men Qualfier Times
  Race distance in metres 250 Track      
  Men's Qualification Age Time KPH MPH RPM
1 Atiba Quildan 25 10.26 87.7 54.8 221.5
2 Tim Bailey 52 11.00 81.8 51.1 206.6
3 Tom Neale 22 11.16 80.6 50.4 203.6
4 Samuel Breton 34 11.76 76.5 47.8 193.2
5 Andrew Walker 27 11.84 76.0 47.5 191.9
6 Simon Howes 46 11.86 75.9 47.4 191.6
7 Jamal Mokrani 20 11.90 75.6 47.3 191.0
8 Tugs 47 12.02 74.9 46.8 189.1
9 Theo Clarke 24 12.06 74.6 46.6 188.4
10 David Warrick 41 12.16 74.0 46.3 186.9
11 Jez Sharland 49 12.18 73.9 46.2 186.6
12 Danny Buno 28 12.20 73.8 46.1 186.3
13 Chris Clarke  49 12.34 72.9 45.6 184.2
14 Tim Burt 33 12.74 70.6 44.2 178.4
15 Jemel Harri 22 13.04 69.0 43.1 174.3
16 James Balding 29 13.10 68.7 42.9 173.5
17 Stephen Wood 39 13.38 67.3 42.0 169.8
18 Tim Bong 33 13.40 67.2 42.0 169.6
19 Graeme Boyle 30 13.48 66.8 41.7 168.6
20 Shaw Gallen 48 13.72 65.6 41.0 165.6
21 Gerry Del Guercio 38 13.80 65.2 40.8 164.7
22 David Thomas 30 13.90 64.7 40.5 163.5
23 Craig Hollins 39 13.94 64.6 40.4 163.0
24 Madalin Burduf 15 14.32 62.8 39.3 158.7
25 Matt Evans 55 14.32 62.8 39.3 158.7
26 Eric Craig 25 14.34 62.8 39.2 158.5
27 Matt Slade 47 14.80 60.8 38.0 153.5
28 David Fisher 35 16.71 53.9 33.7 136.0
29 Helmut Burns 63 33.69 26.7 16.7 67.5
Women Qualifier Times
  Race distance in metres 250 Track      
  Women's Qualification Age Time KPH MPH RPM
1 Honor Elliot 25 12.44 72.3 45.2 182.7
2 Ceri Dipple 33 13.46 66.9 41.8 168.8
3 Emma Strang 29 13.72 65.6 41.0 165.6
4 Sarah Dipple 30 13.84 65.0 40.6 164.2
5 Lilly Bong  31 14.72 61.1 38.2 154.4
6 Jess Ward 29 15.22 59.1 37.0 149.3
7 Katy Miller 36 15.30 58.8 36.8 148.5
8 Alice Balding 25 17.05 52.8 33.0 133.3
9 Jade Kelly 16 18.39 48.9 30.6 123.6
Men Knockout Rounds
  Qualifiers Time       Quarter Finals Time       Semi Finals       Final 500m
1 Atiba Quildan 10.26     1 Atiba Quildan 10.60     1 Atiba Quildan 66.00     Atiba Quildan 10.48
2 Tim Bailey 11.00       V         V       V  
3 Tom Neale 11.16       Theo Clarke 12.18       Simon Howes 77.00     Tom Neale 11.22
4 Samuel Breton 11.76                            
5 Simon Howes 11.86     2 Tim Bailey 11.50     2 Tim Bailey 11≥48     Minor Final  
6 Jamal Mokrani 11.90       V         V       Simon Howes 12.54
7 Tugs 12.02       Tugs 11.54       Tom Neale 11.06     V  
8 Theo Clarke 12.06                         Tim Bailey 11.22
          3 Tom Neale 11.30       Fastest           
            V         Tom Neale 11.06        
            Jamal Mokrani 12.10               Winner  
                              Atiba Quildan 10.48
          4 Samuel Breton 12.68         Runner Up  
            V (Draw race 12.10)                 Tom Neale 11.22
            Simon Howes 12.46               Third   
                              Tim Bailey 11.22
            Fastesst Time               Fourth  
            Atiba Quildan 10.60               Simon Howes 12.54
                                 
                                 
                              Fatest Man  
                              Atiba Quildan 10.26
Women Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals Time   Final 250m
1 Honor Elliot 12.44   1 Honor Elliot 12.48   Honor Elliot 12.42
2 Ceri Dipple 13.46     V     V  
3 Emma Strang 13.72     Sarah Dipple 14.28   Ceri Dipple 13.30
4 Sarah Dipple 13.84              
        2 Ceri Dipple 13.36   Minor Final  
          V     Sarah Dipple 13.65
          Emma Strang 14.50   V  
                Emma Strang 14.34
          Fastest Time      
          Honor Elliot 12.48      
                Winner  
                Honor Elliot 12.42
                Runner Up  
                Ceri Dipple 13.30
                Third   
                Sarah Dipple 13.65
                Fourth  
                Emma Strang 14.34
                   
                   
                Fastest Woman Time
                Honor Elliot 12.42
Back to top