Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Dorking Cycling Club

All Results

Condor Cycles Logo

D1 + D2 Qualifying 
  Race distance in metres 500 Track      
  D1 + D2 Qualification Time KPH MPH RPM
1 Andy Ramsay 27.63 65.1 40.7 164.5
2 Nick Bailey 28.11 64.0 40.0 161.7
3 David Holloway 28.65 62.8 39.3 158.6
4 Nigel Robathan 29.37 61.3 38.3 154.7
5 Andy McEntire 29.77 60.5 37.8 152.7
6 Chris Williamson 29.88 60.2 37.7 152.1
7 Flic Turnbull 31.91 56.4 35.3 142.4
8 Mike Baker 32.23 55.8 34.9 141.0
D3 Qualifying
  Race distance in metres 500 Track      
  D3 Qualification Time KPH MPH RPM
1 Gavin James 23.49 76.6 47.9 193.5
2 Angela Radden-Rutt 24.93 72.2 45.1 182.3
3 Andrew Pleming 26.03 69.2 43.2 174.6
4 Gordon Friend 26.73 67.3 42.1 170.0
5 Jonathan Dewar 28.15 63.9 40.0 161.5
6 Chris Reed 29.37 61.3 38.3 154.7
D4 Qualifying
  Race distance in metres 500 Track      
  D4 Qualification Time KPH MPH RPM
1 Colin Kloes 23.19 77.6 48.5 196.0
2 Rob Eatwell 24.23 74.3 46.4 187.6
3 Steve Weston 25.45 70.7 44.2 178.6
4 Henry Bryk 26.61 67.6 42.3 170.8
5 Clive Abbot 26.95 66.8 41.7 168.6
6 Jim Ford 27.63 65.1 40.7 164.5
7 Michael Shanahan 28.60 62.9 39.3 158.9
8 Stuart Ferguson 29.97 60.1 37.5 151.7
D5 Qualifying
  Race distance in metres 500 Track      
  D5 Qualification Time KPH MPH RPM
1 Michael Faulkener 23.99 75.0 46.9 189.5
2 Keith Reed 24.05 74.8 46.8 189.0
3 Paul Medcraft 24.31 74.0 46.3 187.0
4 Mark Yetman 25.37 70.9 44.3 179.1
5 Chris Summer 25.49 70.6 44.1 178.3
6 David Light 26.25 68.6 42.9 173.1
7 Tony Brown 26.73 67.3 42.1 170.0
8 Jon Fry 27.09 66.4 41.5 167.8
D1 + D2 Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals  250m   Final 500m
1 Andy Ramsay 27.63   1 Andy Ramsay 12.95   Andy Ramsay 26.67
2 Nick Bailey 28.11     V     V  
3 David Holloway 28.65     Nigel Robathan 14.29   David Holloway 27.95
4 Nigel Robathan 29.37     .        
        2 Nick Bailey 13.49      
          V        
          David Holloway 13.25      
                   
          Fastest Time      
          Andy Ramsay 12.95      
                Winner  
                Andy Ramsay 26.67
                Runner Up  
                David Holloway 27.95
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                Fastest 250m Time
                Andy Ramsay 12.95
D3 Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals  250m   Final 500m
1 Gavin James 23.49   1 Gavin James 12.23   Gavin James 24.61
2 Angela Radden-Rutt 24.93     V     V  
3 Andrew Pleming 26.03     Gordon Friend 12.85   Angela Radden-Rutt 24.57
4 Gordon Friend 26.73     .        
        2 Angela Radden-Rutt 12.75      
          V        
          Andrew Pleming 12.97      
                   
          Fastest Time      
          Gavin James 12.23      
                Winner  
                Angela Radden-Rutt 24.57
                Runner Up  
                Gavin James 24.61
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                Fastest 250m Time
                Gavin James 12.23
D4 Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals 250m   Final 500m
1 Colin Kloes 23.19   1 Colin Kloes 11.15   Colin Kloes 22.79
2 Rob Eatwell 24.23     V     V  
3 Steve Weston 25.45     Henry Bryk 12.93   Steve Weston 24.69
4 Henry Bryk 26.61              
        2 Rob Eatwell 12.35      
          V        
          Steve Weston 12.13      
                   
          Fastest Time      
          Colin Kloes 11.15      
                Winner  
                Colin Kloes 22.79
                Runner Up  
                Steve Weston 24.69
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                Fastest 250m Time
                 Colin Kloes  11.15
D5 Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals Time   Final 500m
1 Michael Faulkener 23.99   1 Michael Faulkener 11.99   Michael Faulkener 24.47
2 Keith Reed 24.05     V     V  
3 Paul Medcraft 24.31     Mark Yetman 12.31   Keith Reed 23.53
4 Mark Yetman 25.37              
        2 Keith Reed 12.07      
          V        
          Paul Medcraft 12.17      
                   
          Fastest Time      
          Michael Faulkener 11.99      
                Winner  
                Keith Reed 23.53
                Runner Up  
                Michael Faulkener 24.47
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                Fastest 250m Time
                 Michael Faulkener  11.99
Videos 

   Video 1

   Video 2

 

Back to top