Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Nuffield Health Bromley - Rollapaluza Party

All Results

Condor Cycles Logo

Men Qualifier Times
  Race distance in metres 500 Track      
  Men's Qualification Age Time KPH MPH RPM
1 Tim Bailey    23.17 77.7 48.6 196.2
2 Geoff Dillon 46 24.99 72.0 45.0 181.9
3 Ian Mcmeckan 39 25.09 71.7 44.8 181.1
4 Jim Ward  51 25.15 71.6 44.7 180.7
5 Mathew Pearson 45 25.39 70.9 44.3 179.0
6 Tom Moore  28 25.55 70.5 44.0 177.9
7 Stuart Cousins 48 26.57 67.7 42.3 171.1
8 David Wagner  68 27.35 65.8 41.1 166.2
9 David Smith  45 27.47 65.5 41.0 165.5
10 Lee Summerton 33 27.59 65.2 40.8 164.7
11 Peter Adams  40 27.79 64.8 40.5 163.5
12 Jeff Geere 47 27.81 64.7 40.5 163.4
13 Chris Daniels 35 29.27 61.5 38.4 155.3
14 Steve Garrett 62 29.81 60.4 37.7 152.5
15 Adrian Stoneham  61 29.85 60.3 37.7 152.3
16 John Breenham 62 30.23 59.5 37.2 150.3
17 Gary Farrant  55 30.59 58.8 36.8 148.6
18 Tony Morbin  62 30.83 58.4 36.5 147.4
19 Chris Jackson 57 31.35 57.4 35.9 145.0
20 John Walterman  57 34.34 52.4 32.8 132.4
21 Raj  67 40.22 44.8 28.0 113.0
Women Qualifier Times
  Race distance in metres 500        
  Women's Qualification Age Time KPH MPH RPM
1 Christina Burbrage  40 29.35 61.3 38.3 192.9
2 Vicki Allen    29.57 60.9 38.0 191.4
3 Annette Smith 47 31.07 57.9 36.2 182.2
4 Lisa Woolcott 46 32.40 55.6 34.7 174.7
5 Kiera Shales 23 33.60 53.6 33.5 168.5
6 Angela Wilkins-algeo 50 34.48 52.2 32.6 164.2
7 Lorraine Boishat  52 35.66 50.5 31.5 158.7
Men Knockout Rounds
  Qualifiers 500m Time       Quarter Finals 500m       Semi Finals 500m     Final 500m
1 Tim Bailey  23.17     1 Tim Bailey  23.57     1 Tim Bailey  23.63     Tim Bailey  22.99
2 Jim Ward  25.15       V         V       V  
3 Tom Moore  25.55       John Breenham 30.17       Lee Summerton 27.13     Tom Moore  25.09
4 David Wagner  27.35                            
5 Lee Summerton 27.59     2 Jim Ward  25.73     2 Jim Ward  25.25     Minor Final  
6 Peter Adams  27.79       V         V       Lee Summerton 29.35
7 Chris Daniels 29.27       Chris Daniels 31.23       Tom Moore  24.87     V  
8 John Breenham 30.23                         Jim Ward  26.31
          3 Tom Moore  25.79       Fastest           
            V         Tim Bailey  23.63        
            Peter 26.05               Winner  
                              Tim Bailey  22.99
          4 David Wagner  27.91               Runner Up  
            V                 Tom Moore  25.09
            Lee Summerton 26.31               Third   
                              Jim Ward  26.31
            Fastesst Time               Fourth  
            Tim Bailey  23.57               Lee Summerton 29.35
                                 
                                 
                              Fatest Man  
                              Tim Bailey  22.99
Women Knockout Rounds
  Qualifiers 250m Time     Semi Finals 250m   Final 500m
1 Christina Burbrage  29.35   1 Christina Burbrage  29.00   Christina Burbrage  29.57
2 Vicki Allen  29.57     V     V  
3 Kiera Shales 33.60     Angela Wilkins-algeo 29.01   Vicki Allen  29.85
4 Angela Wilkins-algeo 34.48              
        2 Vicki Allen  29.05      
          V        
          Kiera Shales 29.06      
                   
          Fastest Time      
          Christina Burbrage  29.00      
                Winner  
                Christina Burbrage  29.57
                Runner Up  
                Vicki Allen  29.85
                   
                Fastest Woman Time
                Christina Burbrage  29.00
Back to top