Twitter icon Facebook icon
Close search window icon

Rollapaluza at YES Manchester

All Results

Condor Cycles Logo

Results
Male Winner 1000m   Female Winner 250m
Matt Rotherham 46.20   Rebecca Howard 12.57
Runner Up 1000m   Runner Up 250m
Nick Cooper 47.50   Flora Koska 13.65
Third 250m   Third 250m
Joel Partington 11.55   Nicky Dobra 13.01
Fourth 250m   Fourth 250m
Jamie Wiley 11.59   Ede Harrison 14.05
         
         
Fastest      Fastest  
Matt Rotherham 10.61   Rebecca Howard 12.33
Men Qualfier Times
  Race distance 250m Track      
  Men's Qualification Time KPH MPH RPM
1 Matt Rotherham 10.79 83.4 52.1 210.6
2 Nick Cooper 11.03 81.6 51.0 206.0
3 Jamie Wiley 11.35 79.3 49.6 200.2
4 Joel Partington 11.43 78.7 49.2 198.8
5 Paul McCourt 11.69 77.0 48.1 194.4
6 Dan Woolfie 11.75 76.6 47.9 193.4
7 Oli Fairway 11.87 75.8 47.4 191.4
8 Ali Straker 11.95 75.3 47.1 190.2
9 Jack Weeden 12.13 74.2 46.4 187.3
10 Peter Slorach 12.23 73.6 46.0 185.8
11 Niklass Ivasins 12.29 73.2 45.8 184.9
12 Jonnie Barnes 12.29 73.2 45.8 184.9
13 Markus Tamosiunas 12.41 72.5 45.3 183.1
14 Aiden Pinder 12.43 72.4 45.3 182.8
15 Kirilas Grobovas 12.49 72.1 45.0 181.9
16 Francisco Afonso 12.97 69.4 43.4 175.2
17 Harry Clouston 13.79 65.3 40.8 164.8
18 Kyle Hogg 13.81 65.2 40.7 164.6
Women Qualifier Times
  Race distance 250m Track      
  Women's Qualification Time KPH MPH RPM
1 Rebecca Howard 12.33 73.0 45.6 184.3
2 Mel Bury 12.71 70.8 44.3 178.8
3 Flora Koska 12.91 69.7 43.6 176.0
4 Nicky Dobra 13.55 66.4 41.5 167.7
5 Ede Harrison 13.67 65.8 41.1 166.2
6 Lulu Drinkwater 14.29 63.0 39.4 159.0
7 Frankie Counsell 14.55 61.9 38.7 156.2
Men Top 8 Knockout Rounds
  Qualifiers 250m Time     Quarter Finals 250m     Semi Finals 250m   Final 1000m
1 Matt Rotherham 10.79   1 Matt Rotherham 10.61   1 Matt Rotherham 10.61   Matt Rotherham 46.20
2 Nick Cooper 11.03     V       V     V  
3 Jamie Wiley 11.35     Jack Weeden 12.07     Joel Partington 11.25   Nick Cooper 47.50
4 Joel Partington 11.43                      
5 Paul McCourt 11.69   2 Nick Cooper 11.35   2 Nick Cooper 11.29   Minor Final 250m
6 Oli Fairway 11.87     V       V     Joel Partington 11.55
7 Ali Straker 11.95     Ali Straker 12.13     Jamie Wiley 12.21   V  
8 Jack Weeden 12.13                   Jamie Wiley 11.59
        3 Jamie Wiley 11.31     Fastest         
          V       Matt Rotherham 10.61      
          Oli Fairway 11.91           Winner  
                        Matt Rotherham 46.20
        4 Joel Partington 11.61           Runner Up  
          V             Nick Cooper 47.50
          Paul McCourt 11.83           Third   
                        Joel Partington 11.55
          Fastesst Time           Fourth  
          Matt Rotherham 10.61           Jamie Wiley 11.59
                           
                           
                        Fatest Man  250m
                        Matt Rotherham 10.61
Women Top 4 Knockout Rounds
  Qualifiers Time     Semi Finals 250m   Final 250m
1 Rebecca Howard 12.33   1 Rebecca Howard 13.23   Rebecca Howard 12.57
2 Flora Koska 12.91     V     V  
3 Nicky Dobra 13.55     Ede Harrison 13.75   Flora Koska 13.65
4 Ede Harrison 13.67              
        2 Flora Koska 13.45   Minor Final  
          V     Ede Harrison 14.05
          Nicky Dobra 13.63   V  
                Nicky Dobra 13.01
          Fastest Time      
          Rebecca Howard 13.23      
                Winner 250m
                Rebecca Howard 12.57
                Runner Up  
                Flora Koska 13.65
                Third   
                Nicky Dobra 13.01
                Fourth  
                Ede Harrison 14.05
                   
                   
                Fastest Woman 250m
                Rebecca Howard 12.33
Back to top