Rollapaluza Nats 2013 – Glasgow

by Tim on 01/03/2013

Rollapaluza National Series
19.02.13 – 19.03.13
Grand Finale in London 13.04.13
Supported by RIG Bike Shop

Male Winner 1000m Female Winner 500m
Graeme McBride 47.08 Ishbel Taromsari 23.66
Runner Up 1000m Runner Up 500m
Kenny Ayre 47.22 Fleur Stoops 27.18
Thir 500m Third 500m
Jonathan Mitchell 21.57 Fiona Beveridge 28.10
Fourth 500m Fourth 500m
Douglas Ritchie 23.05 Gabriella Nordin 29.94
Fastest   Fastest  
Kenny Ayre 20.89 Ishbel Taromsari 23.63

 

Full results and gallery below:

Men’s Qualification      Men’s Finals      Women’s Qualification      Women’s Finals     Gallery

Men’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Men’s Qualification Age Time KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Kenny Ayre 27 20.89 86.2 53.5 217.6 City Of Edinburgh Racing Club
2 Graeme McBride 21 21.35 84.3 52.4 212.9 Glasgow Wheelers
3 Jonathan Mitchell 18 21.51 83.7 52.0 211.3 Team Thomson Cycles
4 Douglas Ritchie 19 22.17 81.2 50.4 205.0 Glasgow Cycle Team
5 Fergus McCarroll 22 22.47 80.1 49.8 202.3 Glasgow Uni
6 Andrew Maclugash 21 22.61 79.6 49.5 201.0 Alpine Bikes
7 Craig Hardie 42 22.63 79.5 49.4 200.8 Hardie Bikes
8 Spencer McMillan 20 22.67 79.4 49.3 200.5 Ffwd Messengers
9 Ross McArthur 26 22.83 78.8 49.0 199.1  
10 Chris Millar 29 22.89 78.6 48.9 198.6 Free Flow Bikes
11 Gerry McGarrity 39 22.89 78.6 48.9 198.6 Inverclyde Velo
12 Lee Paton 22 22.97 78.4 48.7 197.9 Hardie Bikes
13 Hector Lancaster 16 22.99 78.3 48.7 197.7 Perth United
14 David Hay 36 23.29 77.3 48.0 195.1  
15 James Wright 27 23.33 77.2 47.9 194.8 The 5th Floor
16 Euan Lindsay 28 23.35 77.1 47.9 194.6 Hardie Bikes
17 Brian Johnston 42 23.43 76.8 47.7 194.0  
18 Mark Colins 29 23.43 76.8 47.7 194.0  
19 Niall Campbell 28 23.88 75.4 46.8 190.3 Glasgow Fixed Gear Forum
20 Colin Edgar 43 24.00 75.0 46.6 189.4 Glasgow Fixed Gear Forum
21 Andrew Leitch 26 24.04 74.9 46.5 189.1 Glasgow Fixed Gear Forum
22 Neil McKie 29 24.20 74.4 46.2 187.8 Glasgow Couriers
23 Chris Hughes 22 24.21 74.3 46.2 187.7 Glasgow Fixed Gear Forum
24 Robert Hamilton 19 24.21 74.3 46.2 187.7 Glasgow Cycle Team
25 Rhys Murray 18 24.38 73.8 45.9 186.4 Glasgow Fixed Gear Forum
26 Josh Widera 19 24.40 73.8 45.8 186.3  
27 Gordon Watson 31 24.50 73.5 45.7 185.5  
28 Iain McMillan 28 24.58 73.2 45.5 184.9 Airdrie Rollers
29 James Reilly 32 24.58 73.2 45.5 184.9 Glasgow Green CC
30 Robbie Hughes 17 24.88 72.3 45.0 182.7 Glasgow Fixed Gear Forum
31 Colin Telford 28 25.06 71.8 44.6 181.4 Airdrie Rollers
32 Anthony Romanowski 21 25.22 71.4 44.3 180.2 Strathclyde Uni
33 William Brown 29 25.30 71.1 44.2 179.6 Free Flow Bikes
34 James Fleeting 21 25.90 69.5 43.2 175.5  
35 Sam Brownlee 41 26.16 68.8 42.8 173.7  
36 Finlay Johnston 37 26.80 67.2 41.7 169.6  
37 Scott Johnston 46 27.70 65.0 40.4 164.1 Glasgow Couriers
38 Kevin Lancaster 47 28.30 63.6 39.5 160.6 Perth United
39 David Aikenhead 39 28.34 63.5 39.5 160.4  
40 Brian Sweeney 42 34.01 52.9 32.9 133.6  

 

Men’s Finals:

  First Round Time   Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m 1000m
1 Kenny Ayre 25.38 1 Kenny Ayre 23.23 1 Kenny Ayre 22.03 Kenny Ayre 47.22
 

V

   

V

   

V

 

V

 
  Brian Johnston 26.16   Ross McArthur 23.45   Douglas Ritchie 22.07 Graeme McBride 47.08
                 
2 Graeme McBride 21.85 2 Graeme McBride 21.39 2 Graeme McBride 21.01 Minor Final  
 

V

   

V

   

V

  Douglas Ritchie 23.05
  Euan Lindsay 24.14   Craig Hardie 22.15   Jonathan Mitchell 21.09

V

 
            Jonathan Mitchell 21.57
3 Jonathan Mitchell 21.75 3 Jonathan Mitchell 22.25 Semi Finals Time
 

V

   

V

  Graeme McBride 21.01
  James Wright 23.39   Andrew Maclugash 22.83 Winner  
              Graeme McBride 47.08
4 Douglas Ritchie 22.01 4 Douglas Ritchie 22.25 Runner Up  
 

V

   

V

    Kenny Ayre 47.22
  Hector Lancaster 23.41   Lee Paton 23.22   Third  
        Jonathan Mitchell 21.57
5 Fergus McCarroll 22.87 Fastest Time   Fourth  
 

V

  Graeme McBride 21.39   Douglas Ritchie 23.05
  Lee Paton 22.83
     
6 Andrew Maclugash 22.37 Name Fastest
 

V

    Kenny Ayre 20.89
  Gerry McGarrity 23.36
     
7 Craig Hardie 22.81
 

V

 
  Chris Millar 23.49
     
8 Spencer McMillan 25.16
 

V

 
  Ross McArthur 23.05
Fastest  
 Jonathan Mitchell  21.75

 

Women’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Women’s Qualification Age Time KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Ishbel Taromsari 32 24.86 72.4 45.0 182.8 Pedal Power
2 Fleur Stoops 38 27.50 65.5 40.7 165.3 Glasgow Green CC
3 Fiona Beveridge 28 29.10 61.9 38.4 156.2  
4 Gabriella Nordin 24 29.44 61.1 38.0 154.4 Pedal Power

 

Women’s Finals:

  Semi Finals Time Final 500m
1 Ishbel Taromsari 23.63 Ishbel Taromsari 23.66
 

V

 

V

 
  Gabriella Nordin 30.24 Fleur Stoops 27.18
     
2 Fleur Stoops 27.60 Minor Final  
 

V

  Gabriella Nordin 29.94
  Fiona Beveridge 28.84

V

 
Fiona Beveridge 28.10
Fastest Time
Ishbel Taromsari 23.63
Winner  
  Ishbel Taromsari 23.66
Runner Up  
  Fleur Stoops 27.18
  Third  
  Fiona Beveridge 28.10
  Fourth  
  Gabriella Nordin 29.94
Name Fastest
  Ishbel Taromsari 23.63